Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátká reportáž o výletu v Polsku napsala Lenka Víchová.

     Dne 10.10. absolvovali žáci devátých tříd celodenní výlet do Polska. Během tohoto dne jsme navštívíli i koncentrační tábor  Osvětim- místo, kde se jakoby zastavil čas, místo,  kde život neměl  žádnou cenu, místo kterého se dodnes všichni bojíme....                                                                                                                                                                   

      Pod branou s ironickým názvem "Arbeit macht frei", tedy "práce osvobozuje" na všechny dolehl pocit sklíčenosti, strachu, ale i bolesti. Tak jako kdysi dolehl na válečné zajatce, Poláky, Čechy, Romy, Židy, ale i jiné , kteří pochopili, že živí se odsud nedostanou.

       Ovšem z komplexu nepoužívaných,  předválěčných kasáren obohacených o desítky dalších budov, bohužel i krematorií  a plynových komor - míst, kde jiskra v očích nadobro vyhasla, jsme si neodnesly jen smutné výrazy, ale i mnoho vzpomínek, těch nesmrtelných, které s námi půjdou celý život.

         Každému z nás utkvělo v mysli něco jiného, ať už to byly fotografie tváří, ze kterých se na nás  dívaly smutné oči, oči, které by chtěly plakat, oči které křičely, bojovali o holý život, nebo rozdrásané šatičky, kalhoty, sukně, košilky malých dětí, které musely umřít pro nic.....

        Při pohledu na všechny ty boty, hřebeny, kartáčky, kufry a vlasy mrtvých, snad každý znás v duchu proklel Hitlera.

        Ovšem celý den jsem nestrávili myšlenkami na mrtvé... Taky jsme  navštívili Krakow, město s největším náměstím v Evropě, druhou nejstarší univerzitu, kterou založili Jagellonci, hradem Wawelem, který se  může pyšnit největší sbírkou nástěnných koberců, či zlatou kopulí. Prošli jsme město a vystoupali na tamější radnici, odkud byl nádherný výhled a svět jako na dlani.

       Také jsme poznali své polské spolužáky.

        Za tento výlet bychom chtěli poděkovat řediteli školy za organizaci a našim třídním učitelům paní Soudkové a panu Hlačíkovi, že s námi celý výlet absolvovali. Tuto akci bychom chtěli vřele doporučit všem našim spolužákům.

 

Náhledy fotografií ze složky Polsko

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář